Jednostki

Harcerska Grupa Ratownicza „Gorzów Wielkopolski”

HGR GorzówHarcerska Grupa Ratownicza „Gorzów Wielkopolski” powstała 20 maja 2015 r. w wyniku przekształcenia istniejącego od 2011 r. Harcerskiego Klubu Ratowniczego „Gorzów Wielkopolski”. HGR jest jednostką zrzeszającą ratowników medycznych, ratowników kwalifikowanej pierwszej pomocy, ratowników ZHP oraz studentów kierunków medycznych. Głównym celem grupy jest propagowanie idei niesienia pierwszej pomocy wśród dzieci, młodzieży i dorosłych. Grupa współpracuje z wyspecjalizowanymi jednostkami takimi jak straż pożarna i pogotowie ratunkowe oraz zabezpiecza medycznie wydarzenia sportowe i kulturalne na terenie miasta Gorzowa Wlkp., a także poza nim. Jednostka przygotowuje się do rozbudowania o specjalistyczną sekcję poszukiwawczą zajmującą się poszukiwaniem osób zaginionych w trudnodostępnym terenie. Grupa ciągle wzbogaca się w sprzęt potrzebny do jej funkcjonowania. Szefem jednostki po przekształceniu pozostaje pwd. Łukasz Fabich – Ratownik Medyczny.

Kontakt: lukasz.fabich@zhp.net.pl

hkr_kostrzyn

Harcerski Klub Ratowniczy „KOSTRZYN”

Pomysł jego powstania zrodził się w głowach kilku Ratowników ZHP z Kostrzyńskiego Hufca. Przy zwiększającym się zainteresowaniu kwestiami pierwszej pomocy w Hufcu najbardziej doświadczeni harcerze zabrali się do pracy. W roku 2011 we współpracy z Inspektoratem Ratowniczym Chorągwi Ziemi Lubuskiej wszystko zostało dopięte na ostatni guzik i w 2011 roku, rozkazem L11/2011 powstał HKR „KOSTRZYN”. Jego Szefem został pwd. Piotr Nalewajczyk, a kwestią szkoleń zajął się phm. Rafał Gajda. Tak działa on po dziś dzień. HKR swoimi działaniami obejmuje teren Hufca ZHP Kostrzyn nad Odrą, gdzie przy dużym wsparciu Komendy Hufca realizuje powierzone mu zadania oraz stale rozwija umiejętności ratownicze członków Klubu.
Kontakt: hkr.kostrzyn@zhp.net.pl

hkrzg_baner

Harcerski Klub Ratowniczy Zielona Góra

Został powołany do działania 10 kwietnia 2011 roku. Wywodzi się z Harcerskiego Klubu Ratowniczego Chorągwi Ziemi Lubuskiej, który od 2001 roku intensywnie działał na terenie całej Chorągwi. Kiedy powstał Inspektorat Ratowniczy Chorągwi Ziemi Lubuskiej i przejął część zadań Klubu, HKR skupił się na działaniach ratowniczych na terenie Hufca Zielona Góra i został tym samym przekształcony w Harcerski Klub Ratowniczy Zielona Góra. Klub prowadzi przedsięwzięcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz promocji zdrowego stylu życia. Realizuje to głównie poprzez S.O.R.y czyli Spotkania Otwarte Ratowników ZHP. Są to spotkania szkoleniowe, podczas których uczestnicy mają okazję powtórzyć wiedzę zdobytą na Wędrowniczym Kursie Pierwszej Pomocy HSR, a także sprawdzić w praktyce swoje umiejętności podczas ćwiczeń i pozoracji. Klub angażuje się również w przedsięwzięcia Inspektoratu Ratowniczego Chorągwi Ziemi Lubuskiej.
Szefem Klubu jest hm. Grzegorz Bazydło. Szefostwo Klubu tworzą: hm. Maciej Rutkowski, pwd. Dominik Król, phm. Emilia Heintze, pwd. Agnieszka Tomala.
Kontakt: hkrchzl@gmail.com